درگذشت حسن ممدوحی

صفحه حسن ممدوحی

تاریخ رویداد: 1 مهر 1399 ش
ت ت ر: 4 صفر 1442 ق - 22 سپتامبر 2020 م
محل رویداد: ایران


عنوان: آیت الله ممدوحی درگذشت
منبع: سایت ایسنا
تاریخ انتشار: 1 مهر 1399 ش ساعت 23:39
کد خبر: 99070100925
خبرنگار: ؟


ایسنا- کرمانشاه- آیت الله حسن ممدوحی دعوت حق را لبیک گفت.

آیت الله ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده پیشین مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری درگذشت.

آیت الله ممدوحی، امشب (1 مهر) در سن 81 سالگی به دلیل بیماری، دعوت حق را لبیک گفت.

آیت الله ممدوحی در دوره چهارم مجلس خبرگان، نماینده مردم استان کرمانشاه بود.عنوان: آیت الله ممدوحی دارفانی را وداع گفت
منبع: سایت ایرنا
تاریخ انتشار: 1 مهر 1399 ش ساعت 23:53
کد خبر: 84050856
خبرنگار: 1763


قم- ایرنا- آیت الله شیخ حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دارفانی را وداع گفت.

آیت الله ممدوحی نماینده سابق مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری بود که در چند سال اخیر مبتلا به سرطان شده بود.

این استاد برجسته حوزه سه شنبه شب دعوت حق را لبیک گفت.


زندگینامه مرحوم ممدوحی

آیت الله حسن ممدوحی در سال 1318 شمسی در کرمانشاه در خانواده ای متدین و دانش دوست چشم به جهان گشود. آیت الله ممدوحی در هفت سالگی به دبستان رفت و پس از اتمام تحصیلات کلاسیک به تحصیل علوم دینی روی آورد، عازم شدن او به قم در زمانی بود که بخشی از دروس دوره مقدمات را به پایان برده بود. در قم به تکمیل دروس دوره مقدمات پرداخت و سپس به درس شرح لمعتین رفت. با پایان یافتن دوره سطح، به درس خارج استادان برجسته دوره خود رفت و در کنار آن از تحصیل علوم عقل و حکمت نیز باز نماند و از شاگردان دروس عمومی و خصوصی علامه طباطبایی به شمار می آمد و مدت زیادی از وقت خود را به مباحثه، دقت و ملازمه با استادان خود می پرداخت. همچنین در دروس اخلاق آن روزگار شرکت ویژه داشت و از این رهگذر به تهذیب نفس و کسب ملکات فاضله پرداخت. او در این سالها، از تدریس آنچه آموخته بود، دریغ نکرد و برخی از کتب را بارها تدریس کرد.

آیت الله ممدوحی در سالهای تحصیل خود، محضر عالمان بسیاری را درک کرد. او که شرح لمعه را نزد آیت الله ستوده خوانده بود، برای خواندن کتاب مکاسب به درس آیت الله مشکینی رفت و رسائل را نزد آیت الله نوری همدانی و مرحوم آیت الله آذری قمی و کفایه را خدمت آیت الله سلطانی فرا گرفت. با اتمام دوره سطح و ورود به درس خارج، در درس فقه مرحوم محقق داماد شرکت کرد و مدت چهارده سال به درس آیت الله العظمی گلپایگانی رفت و تا دو سال پیش از رحلت آن مرجع بزرگ، در درس او حاضر میشد. در این سالها، برای تحصیل اصول فقه نیز به درس خارج مرحوم میرزا هاشم آملی رفت و سالها از محضر او کسب فیض کرد.

آیت الله ممدوحی در سالهای تحصیل خود، علوم عقلی و حکمت را نیز به خوبی فرا گرفت و مدتها در درس اسفار علامه عظیم الشان سید محمد حسین طباطبایی حاضر شد. علاوه بر آن در جلسات خصوصی علامه که در شبهای پنجشنبه و جمعه تشکیل میشد، شرکت داشت و نیز از شیوه اخلاقی و برنامه های سیر و سلوک او بهره های فراوان می برد. با رحلت علامه طباطبایی، در درس اسفار و فصوص الحکم آیت الله جوادی آملی شرکت نمود و بعدها به درس آیت الله حسن زاده آملی نیز می رفت و از محضر این دو عالم بزرگوار نیز به بهترین وجه استفاده کرد.

آیت الله ممدوحی در سالهای تحصیل خود با طلاب و فضلای مباحثه، مرافقت و دوستی داشت که از جمله آنان می توان به آیت الله سید محسن خرازی، آیت الله رضا استادی و آقای شیخ قدرت اللّه نجفی اشاره کرد.


فعالیتهای علمی و فرهنگی

زندگی آیت الله ممدوحی سرشار از تلاشهای علمی و فرهنگی است. این عالم بزرگوار در سالهای عمر خود بارها کتب درسی فقهی و اصولی تا سطح کفایه الاصول را تدریس کرده است و از این رهگذر شاگردان بسیاری را تربیت کرد؛ اما با توجه به نیاز حوزه های علمیه به آشنایی با علوم عقلی و با توجه به ضرورتهای موجود در جهان اسلام و با سفارش آیت الله جوادی آملی، به تدریس علوم عقلی روی آورد و پس از بارها تدریس کتب بدایه الحکمه و نهایه الحکمه علامه طباطبایی، شرح اشارات ابن سینا و شرح منظومه سبزواری، به تدریس کتاب اسفار پرداخت. وی همچنین به تدریس کتاب شریف توحید صدوق با روش کارشناسی و تحقیق در متن و انطباق با براهین فلسفی و کلامی اشتغال داشت.

آیت الله ممدوحی در طی این سالها کتب فراوانی را تالیف و به عالم اسلام ارزانی داشت که از آن میان می توان به شرح صحیفه سجادیه، شرح نهج البلاغه، شرح رساله الولایه علامه طباطبایی، رساله ای در علم امام، حقوق اساسی، انسان و جهان در شناخت مکتب اسلام، اجتهاد و تقلید، حکمت حکومت فقیه و شرح رساله الوجود کاشف الغطا اشاره کرد.

او بارها در مجامع عمومی و در شهرهای گوناگون به سخنرانی و تبلیغ مبانی اسلام و شیعه پرداخته است که همواره با استقبال اقشار گوناگون، به ویژه جوانان برومند روبرو شده.


فعالیتهای سیاسی

آیت الله ممدوحی با نخستین بارقه های مبارزه با رژیم طاغوت، به صف مبارزان پیوست و در طول سالیان حکومت خاندان پهلوی از هیچ تلاشی در راه مبارزه با آن حکومت خائن فروگذار نکرد که بر اثر آن، بارها مورد تعقیب و تهدید قرار گرفت.

او همکاری خود با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را از همان سالها آغاز کرد و در امور گوناگون به برنامه ریزی برای مبارزه منسجم می پرداخت. او در اماکن و شهرهای گوناگون سخنرانیهای تندی علیه رژیم شاه انجام می داد که گاه به دستگیری و بازداشت او می انجامید.

علاوه بر آن، آیت الله ممدوحی با شناخت هجمه های فرهنگی و ضرورت تلاش فرهنگی برای خنثی کردن شبهه های مارکسیسم و کمونیسم به تلاش برای آشنایی جوانان با مبانی اسلام و نقد دیدگاههای مکاتب التقاطی پرداخت.

آیت الله ممدوحی پس از انقلاب نیز به حمایت خود از امام و رهبر معظم انقلاب ادامه داد و در مسائل گوناگون همواره مدافع انقلاب بود.


موارد مرتبط


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 23 مهر 1399, 12:37
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  آرشیو خبر