درگذشت مهیندخت عظیما

صفحه مهیندخت عظیما

تاریخ رویداد: 18 تیر 1398 ش
ت ت ر: 6 ذیقعده 1440 ق - 9 جولای 2019 م
محل رویداد: تهران تهران ایران


عنوان: مهین عظیما درگذشت
منبع: سایت ایسنا
تاریخ انتشار: 19 تیر 1398 ش ساعت 10:51
کد خبر: 98041909916
خبرنگار: 71548 فاطمه خلیلی


مهین عظیما، هنرمند پیشکسوت نقاش عصر روز سه شنبه (18 تیر ماه) پس از تحمل دوره ای بیماری درگذشت.

گلبرگ برزین، فرزند زنده یاد مهین عظیما در گفت و گو با ایسنا این خبر را تایید کرده است. او همچنین اظهار کرد که پیکر زنده یاد عظیما امروز در کنار همسرش و در مقابل قطعه نام آوران به خاک سپرده میشود.

مهین عظیما (متولد آذر 1308) دوازدهمین زن دانشجوی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و لیسانس نقاشی دارد. او همچنین تاکنون نمایشگاه های مختلف انفرادی و گروهی در ایران و کشورهایی مانند بلژیک، فرانسه، صربستان و ترکیه برپا کرده است.

او در سال 1348 نقاشی پشت شیشه را شروع کرد. ابتدا با رنگ روغن معمولی کار می کرد اما بعدها توجهش به اکریلیک جلب شد. عظیما معتقد است: نقاشی باید در زمان خودش و به شکل تازه ارائه شود. نقاش باید نقاش زمانه خودش باشد و فقط ایده و گوشه ای از سبکهای قدیمی را بگیرد.عنوان: مادر نقاشیهای شیشه ای درگذشت
منبع: سایت ایرنا
تاریخ انتشار: 19 تیر 1398 ش ساعت 12:10
کد خبر: 83389714
خبرنگار: 1062


تهران- ایرنا- مهین عظیما، هنرمند پیشکسوت نقاشی پشت شیشه که در سالهای اخیر از بیماری رنج می برد عصر روز گذشته دار فانی را وداع گفت.

مهین عظیما (متولد آذر 1308) از نخستین دانشجویان زن دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و با سالها فعالیت در حوزه نقاشی پشت شیشه آثار ارزشمندی خلق کرد که سال 1395 در یک نمایشگاه انفرادی در معرض ستایش عموم قرار گرفت.

وی درباره علاقمندی اش به نقاشی پشت شیشه گفته بود: در دانشکده هنرهای زیبا، هنرجو بودم، اما چیزی که ما با آن تماس و آشنایی نداشتیم، متریال شیشه بود. سفر زیاد می رفتم و نقاشیهای پشت شیشه توجهم را به خود جلب می کرد. تنها یک دوست که اسمش به خاطرم نمی آید برای من چند عکس از نقاشیهای پشت شیشه فرستاده بود. پس از ازدواج با مسعود برزین به آبادان رفتیم و مدتی آنجا زندگی کردیم. در آن دوران سیلی در آبادان آمد، من به همراه تعدادی از خانمها رفتیم به سیل زدگان رسیدگی کنیم، در آن وقت در خانه ای یک نقاشی توجهم را جلب کرد و از صاحب آن خانه پرسیدم که این چیست؟ گفتند نقاشی پشت شیشه ای است که توسط عبدالجلیل کشیده شده است. به خانه که بازگشتم فکرم خیلی درگیر آن اثر شده بود و پس از آن بود که تصمیم گرفتم نقاشی پشت شیشه کار کنم. خودم نقاش بودم و همان نقاشی ای که می کشیدم را روی شیشه منتقل کردم.

فرزند مهین عظیما با گلایه از بی توجهی به شرایط بیماری مادرش گفته بود: هنرمندان وقتی به سن پیری می رسند کاملا فراموش میشوند اما وقتی از دنیا می روند، یکباره نامشان بزرگ میشود و درباره آنها صحبت می کنند. ممکن است مادر من الان نتواند ارتباط خاصی با افراد برقرار کند اما همینکه دغدغه اصلی ذهن او هنوز هنرش است، به نظر من بی معرفتی آدمها است که او را فراموش کنند.

عظیما در طول سالها فعالیت درخشان خود، نمایشگاه های مختلف انفرادی و گروهی در ایران و کشورهایی مانند بلژیک، فرانسه، صربستان و ترکیه برپا کرده است.

پیکر زنده یاد عظیما که عصر روز سه شنبه (18 تیر ماه) پس از تحمل دوره ای بیماری درگذشت در کنار همسرش و در مقابل قطعه نام آوران به خاک سپرده میشود.


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 16 مهر 1399, 16:20
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  آرشیو خبر