درگذشت فرهاد گرگین پور

صفحه فرهاد گرگین پور

خبر در ایسنا (موجود نیست)


عنوان: گرگین پور موسیقیدان ایل قشقایی درگذشت
منبع: سایت ایرنا
تاریخ انتشار: 10 آبان 1397 ش ساعت 1:40
کد خبر: 83085039
خبرنگار: ؟


شیراز- ایرنا- فرهاد گرگین پور دکترای ادبیات و استاد دانشگاه و موسیقیدان ایل قشقایی نهم آبان بر اثر بیماری سرطان در شیراز درگذشت.

به گزارش ایرنا، فرهاد گرگین پور زاده سال 1327 ش در شیراز از موسیقیدانان ایل قشقایی بود که نوازندگی را با ساز آکاردئون و به همراه برادرش فرود گرگین پور آغاز کرد.

این هنرمند دوران کودکی خود را در ایل و روستا گذراند و از سال 1335 ش شروع به آموختن موسیقی کرد و از آنجا که دچار نابینایی بود، ناچار شد مدتی مدرسه را ترک کند؛ اما پس از مدتی وقفه، دریافت که دچار کم بینایی است و می تواند دوباره تحصیل را در روستای محل اقامتش، زنجیران از سر گیرد.

وی دوره دبیرستان را در تهران به اتمام رساند و یکی از استادان او در ساز آکاردئون، انوشیروان روحانی بود.

این هنرمند عمده تمرکز خود را بر نوازندگی آکاردئون بنا نهاد و در این سالها آنچنان این ساز را در موسیقی قشقایی به کار گرفت که نوازندگی این ساز جزیی از فرهنگ موسیقیایی قشقایی شد.

فرهاد گرگین پور پس از اتمام دوره دبیرستان در تهران، دانشجوی دانشگاه شیراز در رشته زبان و ادبیات فارسی شد و دوره کارشناسی ارشد و دکترا را در دانشگاه تهران سپری کرد و از سال 1353 ش به شغل معلمی روی آورد. وی افزون بر 20 سال به تدریس مشغول بود و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد نیز بود.

وی در راه ترویج موسیقی قشقایی و موسیقی سنتی بسیار تلاش کرد تا آنجا که موسیقی قشقایی را با نام خانواده گرگین پور می شناسند.

فرهاد گرگین پور در سالهای اخیر ساکن شهرستان آباده در شمال فارس بود و به علت بیماری سرطان در بیمارستان نمازی شیراز به سن 70 سالگی درگذشت.عنوان: گرگین پور موسیقیدان ایل قشقایی درگذشت
منبع: سایت ایرنا
تاریخ انتشار: 10 آبان 1397 ش ساعت 1:48
کد خبر: 83085041
خبرنگار: ؟


[متن این خبر همان متن خبر فوق است.]


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 17 اسفند 1398, 18:31
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  آرشیو خبر 
کلمات کلیدی:  خبر درگذشت منبع ایرنا