تپه سلیمان تپه

موارد همنام سلیمان

نام: تپه سلیمان تپه - تپه زیرتپه - تپه سرتپه - تپه زیرز - تپه مازیر
نام عربی: ؟
نام انگلیسی: ؟
قدمت: ایلامیها
شماره ثبت ملی ایران: 1
تاریخ ثبت ملی: 24 شهریور 1310 ش
مالک قبلی: ایران
کشور: عراق


نقشه گوگل تپه سلیمان تپه


تپه سلیمان تپه، تپه بکسایه و تپه سبعات خزیر؛ سه تپه باستانی در کنار یکدیگر و در اطراف بین النهرین هستند. محل قرار گرفتن این سه تپه تاریخی در قدیم در خاک ایران بوده است. بعد از آن بر اساس قرارداد 1975 م الجزایر میان ایران و عراق و انجام یک سری توافقات مرزی به عراق داده شد و در عوض بخشهایی از خاک عراق به ایران واگذار شد.

تپه سلیمان تپه اولین اثر ملی ایران است که به پیشنهاد آندره گدار جهت ثبت در لیست آثار ملی ایران معرفی گردید. این تپه باستانی در توضیحات آندره گدار به این صورت آمده است: تپه باستانی سلیمان تپه، تماما پوشیده از تلها و آثار باقی مانده شهرهای مستحکمی است که در زمان قدیم قوم کاسیها برای استقامت در مقابل آسوریها و عیلامیها آنها را بنا نمودند. عمده ترین آنها تپه سلیمان تپه است که به جهت تامین عبور و مرور از آفتاب رو، در کنار رودخانه طورسک واقع می باشد. تپه سلیمان تپه تماما متعلق به عهد ایلامیها است.

سند ثبت تپه سلیمان تپه در کشور عراق قرار دارد.

پیمان 1975 م الجزایر میان کشورهای ایران و عراق و برای تعیین خط مرزی انجام گرفت. این قرارداد در اوج اختلافات مرزی میان ایران و عراق بر سر مالکیت آبهای اروندرود با میانجیگری هواری بومدین رئیس جمهور الجزایر بین عباسعلی خلعتبری و سعدون حمادی، وزرای خارجه ایران و عراق و در حضور عبدالعزیز بوتفلیقه عضو شورای انقلاب و وزیر امور خارجه الجزایر امضا شد. پیمان الجزایر در زمان حکومت محمدرضا پهلوی و صدام حسین بسته شد. مقامات وقت ایران در آن زمان، از قرارداد الجزایر به عنوان پیروزی ملی و موفقیت بزرگ سیاست خارجی ایران نام می بردند.


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 4 آذر 1399, 21:59
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  اماکن