روستای ابتا

روستای ابطع
نام: روستای ابتا - روستای ابطع
نام عربی: أبطع
نام انگلیسی: Abtaa
نام قبلی: بیتا - ایبتا - ایپتا
ن ق عربی: بيتا - ايبتا
ن ق انگلیسی: Ipta - Bita
جمعیت: 14283 در 2004 م
قدمت: 45 ق م
کشور: داعل درعا سوریه


نقشه گوگل روستای ابتا


روستای ابتا در جنوب غربی سوریه و تقریبا نزدیک مرز اردن قرار دارد. این روستا در فاصله بسیار نزدیک بین دو شهر داعل (در شمال شرقی این شهر) و الشیخ مسکین (در جنوب غربی این شهر) و همچنین با فاصله زیاد در جنوب شهر دمشق قرار دارد.

قدمت این روستا به 45 ق م بر می گردد و آن زمان رومیان و سپس یهودیان ساکن آن بوده اند، تا اینکه اعراب قبل از 897 ؟ تا به امروز (2020 م) در آن ساکن شده اند.

در 1596 م روستای ابتا در تصرف امپراتوری عثمانی بوده و در دفاتر مالیاتی آنها به نام بیتا ثبت شده است. جمعیت آن زمان آنجا متشکل از 44 خانوار بوده است که همگی مسلمان بوده اند. اهالی این روستا برای محصولات مختلف کشاورزی از جمله: بز، زنبور عسل، جو، گندم و سایر محصولات تابستانی؛ 40 درصد مالیات به ارزش 5000 آقچه (سکه نقره زمان امپراتوری عثمانی) پرداخته اند.

در 1838 م به عنوان یک روستای مسلمان نشین در جنوب شهر الشیخ مسکین ثبت شده است.

در دهه 1850 م جهانگردی غربی (به نام Josias Leslie Porter) از این روستا دیدن کرده است و نوشته: "روستای ابتا شامل تعداد زیادی خانه قدیمی ساخته شده از سنگ بازالت است و تعداد کمی هم ستونهای شکسته در آن موجود است." (به احتمال زیاد این ستونهای شکسته مربوط به معماری قبل از دهه 1850 م و جز اماکن قدیمی و مخروبه آن زمان بوده است.)


روستای ابتا در سایتهای دیگر


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 2 مهر 1399, 22:18
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  اماکن