نقد دراکولا (1394)

فیلم دراکولا

صفحه فیلم دراکولا (1394)

عنوان: خودزنی، دراکولایی که به جان عطاران افتاده است
نویسنده: محمود نامی
منبع: سایت سلام سینما
تاریخ انتشار: ؟


دراکولایی که به جان عطاران افتاده است.

در دفتر تهیه کننده معروف و صاحب نامی در مرکز شهر، چشمم به پوستر یکی از بازیگران فیلم قلاده های طلا در یکی از فیلمهای ساخته شده توسط تهیه کننده مذکور افتاد. دید چشم از تصویر بر نمی دارم، گفت: کشف خود من بوده است. برای رل کوتاهی در یک فیلم، به دنبال جوان دانشجویی بودم، به سمت دانشگاه آزاد کنار پل حافظ رفتم، با دیدن اتفاقی وی، آن نقش کوچک را به او سپردم و این آغازی شد بر بازیگری و معروف شدن و حرکت به سمت سوپراستاری. اما با بازی در قلاده های طلا خودزنی کرد و جایگاه خود را برای همیشه در سینمای کشور از دست داد.

اما عطاران، روش مخالف فرد مذکور را گرفته بود، بخش قابل توجهی از محبوبیت عطاران، بر خلاف آنچه که در مصاحبه با دیباچه راست یا دروغ و یا از روی مصلحت می گوید: واقعا نمی دانم، دلیل علاقه مردم به من در چیست. باور کنید تا به حال به آن فکر نکرده ام. نه به واسطه فیلمهای وی، که در داشتن صداقت، مردمی بودن، بیان برخی واقعیات در قالب طنز و نه گفتن به سفارش و توصیه این و آن بوده است. در نتیجه سینمای عطاران، سینمای خودی فرض میشد و مردم چشم بسته و به صرف نام عطاران، برای دیدن فیلمهای او به سینما هجوم می بردند. این نعمتی بود که کمتر کارگردانی در کشور از آن برخوردار بوده است. اگر چه عطاران هنوز قدر این نعمت را ندانسته و در اعتراف نامه خود در ارتباط با دراکولا، با اعلام اینکه چون فیلم خنده دار نیست، پس احتمال موفقیت کمتری خواهد داشت؛ موضوع را ساده انگاری کرده و از اصل دور افتاده است.

عطاران دومین اشتباه بزرگ خود را در طول چند ماه مرتکب شد. وی همچون من سالوادور نیستم با دراکولا نیز با اعتماد، شوق و مهمتر از همه شعور مردم بازی کرد. متاسفانه باید گفت: با تلاشی که با انتشار اعتراف نامه به خرج داده و پیشدستی که معمول داشته است، اعتماد خدشه دار شده به عطاران، موضوع ساده ای نیست که به این راحتی قابل ترمیم باشد. نویسنده در نقد فیلم من سالوادور نیستم به صراحت به عطاران هشدار داده بود که حوزه اعتماد عمومی به خود را، با فریب و نیرنگ مردم، توسط تهیه کنندگانی که جز به پول نمی اندیشند و حتی عطاران بزرگ برای آنها، به مثابه ابزاری بیش نیست، آلوده نسازد که متاسفانه دیگر دیر شده بود.

از هر کدام از دوستانی که دراکولا را دیده اند، راجع به فیلم سوال کردم، جز توصیه به ندیدن، حرف دیگری نداشتند؟! عطاران باید دعا کند تا اکران دراکولا هر چه زودتر پایان یابد. این فیلم هر چقدر تماشاگر بیشتری داشته باشد، بیشتر به ضرر عطاران خواهد بود.

آقای عطاران همان گونه که خودش نیز فهمیده، منتظر این نخواهد ماند تا مردم برای دراکولای وی، کوکا کولا باز کنند. همان گونه که قبلا نیز گفته شده بود، بزرگترین ضربه و ضرر این دو فیلم به عطاران، این خواهد بود که مردم بعد از این دیگر چشم بسته و به صرف نام عطاران، به گیشه های نمایش فیلمهای وی هجوم نخواهند برد. لذا عطاران راه سختی برای جلب مجدد اعتماد عمومی خواهد داشت. موضوعی که دوستان او را نگران و ناراحت کرده و خوشحالی و تبسم بر لبان مخالفین وی نشانده است.

به عنوان یک هوادار عطاران، به وی توصیه می کنم از موضع صداقت و بدون ترس و واهمه، رو در روی مردم قرار گرفته و به اشتباه خود در ارتباط با این دو فیلم، فراتر از آنچه که در مصاحبه با دیباچه بدان اشاره می کند، اقدام نماید تا او نیز چون برادر ذکر شده، خودزنی نکرده باشد.

عطاران در آینده راه سختی برای جلب مجدد اعتماد عمومی خواهد داشت. حرکات، سخنان و فیلمهای او بیش از پیش زیر ذره بین خواهند بود. عطاران برای خروج از بن بست خود ساخته، ناچار است تا اولین فیلمی که تولید می کند یک اثر به تمام معنی ارزنده و قابل دفاع و عرضه در قالب ژانرهای شناخته شده سینمای خود باشد تا بتواند زمینه آشتی دوستدارانش را فراهم آورد، در غیر این صورت، نتیجه حرکت در زمین ناهموار و به دور از اعتماد و باور عمومی از هم اکنون مشخص خواهد بود.


نقدهای دیگر
؟


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 16 مهر 1399, 12:37
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  آرشیو نقد