نقطه کور (1394)

فیلم نقطه کور
نام فیلم: نقطه کور
نام انگلیسی: Blind Side - Blind Spot
نام قبلی: 23 روز - بیست و سه روز
ن ق انگلیسی: 23 Days
سال ساخت: 1394 ش
زمان: ؟
زبان: فارسی
رنگ: رنگی
کشور: ایران
ژانر: درام


عوامل
تهیه کننده: مهدی گلستانه
کارگردان: مهدی گلستانه
فیلمنامه: احسان بیگلری
مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری
موسیقی: ادیب قربانی
تدوین: خشایار موحدیان


بازیگران (نام ... نقش)
خاطره اسدی ... نسترن (خواهر ناهید)
هانیه توسلی ... ناهید (خواهر نسترن)
نیکی مظفری ... نرگس
محمدرضا فروتن ... خسرو
محسن کیایی ... نادر
شقایق فراهانی ... پروانه
مریم بوبانی ... معصومه خانم (صاحبخانه)
علیرضا زمانی نسب ... مجید (پدر نغمه و ندا)
نیوشا جهانی ... شیما (دختر ناهید)
نیوشا گودرزی ... درنا (دختر نرگس)
حسام رحیمی منش ... خشایار (پسر پروانه)
نیلوفر یزدان پرست ... نغمه (دوست و مهمان شیما)
نرگس یزدان پرست ... ندا (دوست و مهمان شیما)
یلدا نوریان ... (مادر نغمه و ندا)
احمد محمدی ...
حسینعلی قورچی ...


داستان

ناهید زن خانه دار و مظلومی است که در نبود شوهرش خسرو، به تنهایی بار مسئولیت نگهداری از خانه و فرزند و ... را به دوش می کشد. اما خسرو قدرنشناس و به او بدبین است. بدبینی او از دخل و خرج خانه گرفته تا پاکدامنی ناهید را شامل میشود.

خسرو هر بار که بعد از هفته ها به خانه باز می گردد از بچه ها همه چیز را می پرسد و آماده شنیدن مطلبی است تا حرف خودش را در دهان بچه ها بگذارد و به جان ناهید بیافتد.

خسرو این بار که به خانه بازگشته است از دهان پسرش (که به نظر مشکل روانی دارد) می شنود که مردی به خانه آنها آمده است. ناهید که در تدارک گرفتن یک جشن تولد کوچک برای دخترشان است، اول قضیه را منکر میشود اما بعد که در می یابد خسرو ول کن ماجرا نیست؛ به مرور اعتراف می کند اما نه آن چیزی که در ذهن بیمار خسرو است، بلکه اصل ماجرا را.

داستان واقعی این است که وقتی خسرو نبوده سقف صاحبخانه چکه می کند و ناهید در ابتدا به درخواست شوهرش که دوست ندارد کسی در نبود او به خانه آنها بیاید، مخالف تعمیرات بوده است؛ اما با اصرار صاحبخانه شخصی را برای تعمیر می آورد. پسر بیمارش هم که به نوعی حسودی گرفتن تولد برای خواهرش را می کند، به پدرش ماجرا را نصفه نیمه تعریف و حتی قیافه آن مرد را هم توصیف می کند. (البته به اشتباه)

نرگس و نادر (برادر خسرو)، پروانه خواهرشوهر ناهید و نسترن خواهر ناهید نیز که برای جشن تولد آمده اند، ناباورانه شاهد تهمت زدن بی پروا و گستاخانه خسرو به ناهید میشوند که حتی در مقابل فرزندانش هم حیا نمی کند و به ناهید تهمت روابط نامشروع می زند. نادر که با پسر ناهید حرف زده و حرفهای او را باور کرده است، اذهان نرگس و پروانه را مغشوش می کند و این سه نفر در ظاهر به خسرو می گویند که در پاکدامنی ناهید شکی نیست اما در خلوت سه نفری شان شک خود به ناهید را تقویت می کنند و بر این باور هستند که ناهید به خسرو خیانت کرده است. حتی نسترن خواهر ناهید نیز که به صورت تمام قد از خواهرش دفاع کرده است، در تنهایی با خواهرش؛ شک خود را به او اعلام می کند و می گوید که ماجرا چیست؟

خسرو از مهمانانش می خواهد که خانه را ترک کنند و سپس پیگیر ماجرا میشود و به دنبال دریافتن حقیقت داستانی می رود که از زبان ناهید شنیده است. در پایان با پی بردن به حقیقت ماجرا و روشن شدن پاکدامنی ناهید، با یک عذرخواهی ساده خانه را ترک می کند و به محل کارش (جزیره کیش) می رود و ناهید را با روح و روان به هم ریخته تنها می گذارد. (اما مهمانان بدون دانستن آن حقیقت خانه را ترک کرده اند و این موضوع را باور کرده اند که ناهید پاکدامن نیست و یا حداقل در پاکدامنی ناهید شک کرده اند.)


سایر عوامل
مدیر تولید: وحید مشاری
منشی صحنه: شهره فهیمی
برنامه ریز: علی افشین راد
دستیار اول کارگردان: رضا شریفی
مدیر روابط عمومی: احسان عباسی
مجری طرح: پیمان جعفری


جشنواره های داخلی (جایزه - نامزد)
؟


جشنواره های خارجی (جایزه - نامزد - حضور)
؟


اطلاعات کلی
توزیع کننده: رسانه فیلمسازان
قطع فیلم: ؟
لوکیشن: ایران - تهران ایران - جزیره کیش ایران


نقد


نقطه کور (1394) در سایتهای دیگر


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 2 شهریور 1399, 12:14
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  مدیا