درگذشت غلامرضا سحاب

صفحه غلامرضا سحاب

تاریخ رویداد: 17 تیر 1399 ش
ت ت ر: 15 ذیقعده 1441 ق - 7 جولای 2020 م
محل رویداد: ایران
خبر در ایسنا (موجود نیست)


عنوان: محقق و پژوهشگر جغرافیا و پیشکسوت صنعت چاپ درگذشت
منبع: سایت ایرنا
تاریخ انتشار: 17 تیر 1399 ش ساعت 15:25
کد خبر: 83847715
خبرنگار: 1302


تهران- ایرنا- غلامرضا سحاب از محققان و پژوهشگران نام آور مطالعات جغرافیایی و از پیشکسوتان صنعت چاپ و نشر پیش از ظهر امروز (سه شنبه 17 تیر ماه) در سن 72 سالگی درگذشت.

احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه لیتوگرافان ایران در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن تائید این ضایعه و فقدان بزرگ، گفت: ابتدا به جامعه فرهنگی ایران و همکارانمان در صنعت چاپ این فقدان بزرگ را تسلیت می گویم.

وی ادامه داد: خبر درگذشت زنده یاد غلامرضا سحاب بر تلخیهای اخبار این ایام افزود؛ به ویژه آنکه سهم و نقش وی و پدر بزرگوارشان (عباس سحاب) در صنعت چاپ به ویژه چاپ و تکثیر نقشه در ایران غیر قابل انکار است.

رئیس اتحادیه لیتوگرافان با تاکید بر آنکه مفهوم چاپ نقشه در ایران توسط زنده یادان عباس و غلامرضا سحاب در ایران بنیانگذاری شد یادآور شد: یکی از مهمترین خدمات غلامرضا سحاب متوجه این مسئله بود که پیش از ورود دستگاه های و ماشینهای عظیم چاپ در ایرن وی با استفاده از شیوه سنتی به تهیه و چاپ نقشه های جغرافیایی در کشور می پرداخت و هیچگاه اجازه نداد چاپ این نقشه ها که برخی استراتژیک بودند در خارج از کشور صورت گیرد.

ابوالحسنی درباره خصوصیات اخلاقی زنده یاد غلامرضا سحاب، گفت: در کنار منش آرام و مهربانی که داشت، متانت و دانش بی چون و چرایش در علم جغرافیا و مطالعات جغرافیایی نیز زبانزد خاص و عام بود و در بسیاری از جشنواره های داخلی و بین المللی جوایز ارزنده ای را برای کشور با ارمغان آورده بود.

وی درباره شرایط تشییع زنده یاد غلامرضا سحاب گفت: با توجه به شرایط ویژه کشور و درگیر بودن با بیماری کرونا، مراسم تشییع و خاکسپاری وی بعد از هماهنگی با خانواده شان از طریق رسانه ها اطلاع رسانی خواهد شد.

غلامرضا سحاب پیشکسوت صنعت چاپ و نشر پیش از ظهر امروز (سه شنبه 17 تیر) درگذشت. وی که متولد 1327 بود آثار مهمی در حوزه جغرافیا و مطالعات جغرافیایی در کارنامه دارد.

"اصول علم جغرافیا: جغرافیای محمد صفی خان نسخه برابر اصل (شناخت از سه کتاب درسی جغرافیایی)"، "اطلس شصت سال کارتوگرافی (نقشه نگاری) آثار قلمی استاد عباس سحاب 1373 - 1313 شمسی"، "اسناد تصویری کلات نادری و سرخس"، "پسر طبیعت (قصه حی بن یقظان)"، "دومین اطلس جغرافیایی دوره قاجار: شامل نقشه های ایران، تهران" و "قاره های جهان در یکصد و بیست سال قبل و ..." و ... از جمله آثار غلامرضا سحاب هستند.

وی فرزند عباس سحاب بنیانگذار موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و کارتوگراف (نقشه نگار) معروف بود.


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 7 شهریور 1399, 19:43
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  آرشیو خبر