تدفین بهمن مفید

صفحه بهمن مفید

تاریخ رویداد: 27 مرداد 1399 ش
ت ت ر: 27 ذی الحجه 1441 ق - 17 آگوست 2020 م
محل رویداد: قطعه هنرمندان گورستان بهشت زهرا تهران تهران ایران


عنوان: بهمن مفید به خاک سپرده شد
منبع: سایت ایسنا
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1399 ش ساعت 12:23
کد خبر: 99052719906
خبرنگار: 71342 ندا آل سید طیب


پیکر بهمن مفید، بازیگر قدیمی تئاتر و سینما که روز گذشته از دنیا رفت، در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.

به گزارش ایسنا، پیکر این بازیگر امروز (دوشنبه 27 مرداد ماه) در قطعه هنرمندان بهشت زهرا و در مزار مشترک با کامبیز صمیمی مفخم، دیگر هنرمند تئاتر و تئاتر عروسکی و همسر خواهرش (هنگامه)، در خاک آرام گرفت.

مراسم خاکسپاری بهمن مفید با حضور خانواده این هنرمند، جمعی از فعالان تئاتر و سینما و هنرمندانی مانند فاطمه معتمد آریا به نمایندگی از خانه سینما، فریبا کوثری، حسام نورانی و پیمان شریعتی برگزار شد.

این هنرمند که از 5 سالگی، حضور روی صحنه تئاتر را تجربه کرده بود، روز گذشته (26 مرداد ماه) بعد از یک سال مبارزه با بیماری سرطان ریه، در منزلش در تهران درگذشت.

بهمن مفید زاده 25 مرداد 1321 بود و یک روز بعد از تولد 78 سالگی اش درگذشت.

او از سال 1347 تا 1359 در سینمای ایران حضور داشت و در بیش از 70 فیلم بازی کرد؛ از جمله فیلمهای "قیصر"، "طوقی"، "داش آکل" و پس از انقلاب نیز در فیلم "سرود تولد" به ایفای نقش پرداخت.عنوان: بهمن مفید رهسپار خانه ابدی شد
منبع: سایت ایرنا
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1399 ش ساعت 14:08
کد خبر: 83910788
خبرنگار: 1086


تهران- ایرنا- پیکر بهمن مفید، هنرمند عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون که دیروز (یکشنبه 26 مرداد) از دنیا رفت، صبح امروز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

پیکر این هنرمند امروز (دوشنبه 27 مرداد) در کنار مزار کامبیز صمیمی مفخم، دیگر هنرمند تئاتر و تئاتر عروسکی و همسر خواهرش (هنگامه) در خاک آرام گرفت. مراسم خاکسپاری بهمن مفید با حضور خانواده این هنرمند، جمعی از فعالان تئاتر و سینما و هنرمندانی مانند فاطمه معتمد آریا به نمایندگی از خانه سینما، فریبا کوثری، حسام نورانی و پیمان شریعتی برگزار شد.

بهمن مفید زاده 25 مرداد 1321 شمسی؛ بازیگر، نوازنده، خواننده و گوینده عروسکی بود که در یک خانواده هنرمند در روستای گرکان واقع در شهرستان اراک متولد شد. او برادر بیژن مفید نمایشنامه نویس و کارگردان، اردوان مفید بازیگر، هنگامه مفید شاعر و ترانه سرا و نمایشنامه نویس و کارگردان، و فرزند غلامحسین مفید (از هنرپیشگان قدیمی تئاتر) و قدسیه فریور بود. بهمن بازیگری تئاتر را از کودکی و با بازی در نمایشنامه هایی به کارگردانی پدر و برادرش، آغاز کرد. او از 4 یا 5 سالگی در نمایشهای پدرش حضور داشت. یوسف و زلیخا نخستین نمایشی بود که وی در کودکی بازی کرد.

مفید در جوانی، ضمن تحصیل در دانشکده هنرهای دراماتیک، کارگردانی و بازیگری می کرد. وی همراه با پدر و برادرانش گروهی داشتند که به همراه بازیگرانی همچون بهزاد فراهانی، رضا میرلوحی، اصغر آقاخانی و بهرام وطن پرست به اجرای تئاتر می پرداختند.

او که فارغ التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک است، فعالیت سینمایی خود را در سال 1348 و با ایفای نقش کوتاهی در فیلم قیصر به کارگردانی مسعود کیمیایی آغاز کرد. این نقش اگر چه کوتاه بود، اما با دیالوگ معروفش در این فیلم و این نقش، جاودانه شد. این دیالوگ، بخشی از سناریوی فیلم نبود، و پس از اجرا و پیشنهادش توسط بهمن مفید به دلیل زیبایی و اثرگذاری، مورد پسند مسعود کیمیایی قرار گرفت و وارد سناریو گردید.

آخرین فعالیت سینمایی بهمن مفید مربوط به فیلم سرود تولد در سال 1383 میشود. مفید دوستی نزدیکی با هنرمندان بسیاری از جمله مرحوم جمشید مشایخی و مسعود کیمیایی داشت.

از جمله آثار سینمایی او می توان به برادرکشی، قدیس، طوقی، قیصر، قلندر و ده ها اثر دیگر اشاره کرد. بهمن مفید که مدت یک سال به دلیل سرطان ریه تحت درمان بود، در 26 مرداد 1399 در سن 78 سالگی در منزلش واقع در تهران درگذشت.


موارد مرتبط


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 22 شهریور 1399, 20:08
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  آرشیو خبر