درگذشت محمدعلی تسخیری

صفحه محمدعلی تسخیری

تاریخ رویداد: 28 مرداد 1399 ش
ت ت ر: 28 ذی الحجه 1441 ق - 18 آگوست 2020 م
محل رویداد: بیمارستان خاتم الانبیا تهران تهران ایران
خبر در ایسنا (موجود نیست)


عنوان: آیت الله تسخیری درگذشت
منبع: سایت ایرنا
تاریخ انتشار: 28 مرداد 1399 ش ساعت 13:10
کد خبر: 83912028
خبرنگار: 2309


تهران- ایرنا- آیت الله محمدعلی تسخیری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام امروز (سه شنبه 28 مرداد) در سن هفتاد و شش سالگی در اثر عارضه قلبی درگذشت.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله شیخ محمدعلی تسخیری در بیمارستان خاتم الانبیا تهران دار فانی را وداع گفت. این شخصیت علمی و دینی ایران، در سال 1323 شمسی در نجف اشرف در خانواده ای روحانی از خطه مازندران به دنیا آمد و در کنار تحصیلات ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی (در دانشکده فقه نجف اشرف) تحصیلات حوزوی را تا مرتبه اجتهاد در نجف اشرف سپری کرد و از محضر بزرگانی چون آیت الله سید محمدباقر صدر، آیت الله خویی، آیت الله سید محمدتقی حکیم و آیت الله شیخ جواد تبریزی بهره گرفت. وی فعالیتهای علمی خود را از سال 1350 در حوزه علمیه قم ادامه داد.

آیت الله تسخیری از چهره های شناخته علمی و فرهنگی جهان اسلام بود که همواره در معرفی درست تشیع و ایجاد تفاهم و همدلی میان مسلمانان تلاش می کرد. وی خدمات ارزنده ای در این قلمرو به اسلام و تشیع کرد. مشارکت در ده ها کنفرانس علمی در کشورهای مختلف به عنوان برگزار کننده یا عضو هیات رئیسه یا میهمان، عضویت در هیات امنا و شورای عالی چند مرکز دانشگاهی و مجمع علمی در ایران و دیگر کشورها و تدریس در مراکز علمی گوناگون؛ از جمله فعالیتهای موثر ایشان در زمینه های علمی و فرهنگی بود.

وی همچنین در مجمع فقه اسلامی در جده (وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی) از 1362 تاکنون به عنوان تنها نماینده رسمی تشیع امامی در تثبیت و ترویج مبانی فقهی و اصولی تشیع نقشی در خور تقدیر داشت. تسخیری در 20 سال گذشته ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاونت بین الملل دفتر مقام معظم رهبری و دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب و نیز رئیس هیات امنای مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب را به عهده داشت.

از این اندیشمند مسلمان ده ها کتاب و صدها مقاله به تالیف یا ترجمه منتشر شده که محاضرات فی علوم القرآن، الاقتصاد اسلامی، القواعد الاصولیه و الفقهیه علی مذهب الامامیه (سه جلد)، تفسیر قرآن کریم (سه جلد)، دروس فی اصول الدین و همچنین الامامه و الولایه فی القرآن الکریم از جمله آنها است.


تاریخ آخرین ویرایش صفحه: 21 شهریور 1399, 12:06
- ویرایشگر: Adel.J

دسته بندی:  آرشیو خبر